Las to ulubione miejsce wycieczek, zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast, którzy mają dość betonowego otoczenia. Jednak nawet niewinna wycieczka może zakończyć się fatalnie, jeśli nie znamy podstawowych zasad, jakie obowiązują w lesie.

Podstawowe zasady

Przede wszystkim nie idź do lasu sam. Naucz się podstawowych zasad biegów na orientację w lesie. Skorzystaj z pozycji Słońca, wchodząc do lasu i wychodząc z niego. Nie zapomnij zabrać ze sobą kompasu, telefonu, wody, lekarstw, noża, zapałek, gwizdka. Noś wygodne, wodoodporne ubrania i buty. Pod żadnym pozorem nie noś kamuflażu w lesie ani ubrań koloru szarego, czarnego, ciemnoniebieskiego. Jeśli się zgubisz, twoje ubranie stanie się sojusznikiem lub przeciwnikiem w zależności od koloru.

Pamiętaj też, że telefony muszą być w pełni naładowane. Wielu operatorów telefonii komórkowej ma usługę informowania o lokalizacji abonenta. I nie ma znaczenia, czy ty i twoje dziecko jesteście połączeni z tym samym operatorem lub z innymi. Możesz zobaczyć lokalizację swojego dziecka na swoim koncie osobistym. Wyjaśnij swoim bliskim, że w lesie musisz podążać ścieżkami, poruszać się wzdłuż polan i linii energetycznych oraz unikać rzek. Pokaż dzieciom, jak wygląda bagno i wyjaśnij, dlaczego zawsze powinno się je omijać.

Wybierając się na grzyby, nie zapomnij zrobić dwóch rzeczy: zaplanuj trasę i powiedz krewnym, że idziesz do lasu. Przed każdą wycieczką do lasu, odpoczynkiem nad stawem lub po prostu opuszczeniem miasta przypomnij dziecku, jak się zachować w lesie.

Kiedy już się zgubimy

wycieczkowiczeGłówną zasadą dla osoby zagubionej, zwłaszcza dziecka, jest pozostanie na miejscu. Jest to szczególnie ważne, jeśli skontaktowałeś się już z ratownikami i jeśli miejsce to zostało im opisane telefonicznie. Dlatego dzwoniąc do krewnych słowami „zgubiłem się”, musisz przestać się poruszać. Jeśli zapadł zmrok, to przypominamy, że nie powinieneś próbować wydostać się z lasu. Nawigacja w ciemności jest znacznie trudniejsza. Może to tylko pogorszyć sytuację.

Gdy zacznie się ściemniać, lepiej wybrać miejsce do spania. Jeśli usłyszysz hałas, szelest, krzyki, dźwięki – stukaj w drzewo kijem, krzykiem, gwizdkiem. Czekaj na pomoc. Będziesz poszukiwany przez bliskich, policję, wyszukiwarki, psy, nieznajomych, a nawet helikopter.

Żyjemy w czasach, w których informacje za każdym razem są w naszym telefonie komórkowym. Nawet w lesie bez dostępu do Internetu smartfon może pomóc ci wyjść z nieprzyjemnej sytuacji. W sklepie z aplikacjami znajduje się seria programów do nawigacji w lesie. GPS Tracker to aplikacja, która jest przydatna dla zapalonych zbieraczy grzybów, myśliwych i po prostu miłośników podróżowania w nieznanych miejscach.

Kolejny program to Spyglass. Służy jako lornetka, wyświetlacze kursu, odbiornik GPS, tracker, prędkościomierz, wysokościomierz, poszukiwacz gwiazd Słońca i Księżyca. Zapisuje lokalizację użytkownika, a następnie dokładnie do niej nawiguje, pokazuje ją na mapach i wyświetla szczegółowe informacje GPS, mierzy odległości, rozmiary, kąty i wiele więcej.